header-animonda-integra

Alergia pokarmowa u kota — rozpoznawanie i leczenie

Jeśli kot źle się czuje po jedzeniu, to zwykle oznacza alergię pokarmową u kota. Wtedy ważnym krokiem jest wprowadzenie karmy dietetycznej.

Co to jest alergia pokarmowa u kota?

Alergia pokarmowa to nic innego jak nadwrażliwość na któryś ze składników pokarmu. Nawet najmniejsze dawki alergenu wystarczą, aby wywołać reakcję immunologiczną. Najczęściej nadreakcję wywołują zwierzęce lub roślinne źródła białka. Nawet jeśli kot przez całe życie miał podawaną jedną karmę, którą bardzo dobrze tolerował, w każdej chwili może pojawić się u niego alergia pokarmowa.

Diagnoza nie jest łatwa, ponieważ alergia pokarmowa u kota nie jest wykrywana ani przez badania krwi, ani przez test alergiczny. W rozpoznaniu alergii pokarmowej może pomóc jedynie zastosowanie diety eliminacyjnej. W przeciwieństwie do alergii pokarmowej nietolerancja pokarmowa jest związana z procesem zaburzeń trawienia, bez podstaw immunologicznych. Objawy alergii i nietolerancji pokarmowej są bardzo podobne i trudno je rozróżnić tylko na podstawie objawów klinicznych.

Alergia pokarmowa może pojawić się u kota w każdej chwili.

Symptomy alergii pokarmowej u kota

Alergia i nietolerancja pokarmowa charakteryzują się następującymi objawami:

 • swędzenie w okolicy głowy i szyi,
 • punktowe zapalenie skóry na plecach,
 • wypadanie sierści,
 • łuszcząca się skóra,
 • uporczywe lizanie boków ciała,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • wzdęcia.

„W przypadku alergii pokarmowych u kota pomaga tylko jedna rzecz: dieta wykluczająca!”

dr Simone Radicke

Dieta w alergii pokarmowej u kota

Kluczem do skutecznej terapii jest zidentyfikowanie białka wywołującego alergię pokarmową u kota, a następnie wyeliminowanie go z diety. Podczas diety eliminacyjnej, przez dwa do trzech miesięcy, kot ma podawaną karmę zawierającą tylko jedno źródło białka i jedno źródło węglowodanów. Wymagana jest tutaj pełna konsekwencja właściciela zwierzęcia. Kot może dostawać tylko karmę eliminacyjną.

Dodatkowe pokarmy są w tym czasie niedozwolone, dotyczy to również przekąsek. Objawy ustąpią podczas stosowania diety eliminacyjnej pod warunkiem, że przyczyną była rzeczywiście reakcja alergiczna na źródło białka. Następnie, w porozumieniu z weterynarzem, stosuje się tzw. dietę prowokacyjną: kotu oferuje się pewne źródła białka, które nie były uwzględnione w diecie eliminacyjnej. W zależności od tego, czy objawy będą się powtarzać, można ustalić, jakich konkretnie źródeł białka kot nie toleruje. Od tego momentu należy bezwzględnie unikać białka wywołującego alergię pokarmową u kota i konsekwentnie, do końca życia pupila stosować odpowiednią karmę dietetyczną.

alergia pokarmowa u kota animonda

Integra Protect Sensitive a alergia pokarmowa u kota

INTEGRA PROTECT SENSITIVE marki Animonda oferuje rozwiązanie dla naszych alergicznych kocich przyjaciół zarówno w fazie diety eliminacyjnej, jak i później. Wszystkie karmy są odpowiednie jako dieta eliminacyjna oraz dieta docelowa ze względu na ich zbilansowany skład odżywczy i wysoką akceptację przez zwierzęta. Każda z nich zawiera tylko jedno wyselekcjonowane źródło białka zwierzęcego i roślinnego. Uniknięto stosowania białek zbożowych, zwłaszcza w karmie suchej. Pomaga, chroni i smakuje. Sprawdź, jakie ma zalety.

Zalety karmy Integra Protect Sensitive:

 • doskonale akceptowana,
 • dostępna w wielu odmianach,
 • opracowana przez lekarzy weterynarii,
 • pomaga w dwóch różnych stanach chorobowych jednocześnie,
 • dostępna w dwóch wariantach: karma mokra i sucha.

W linii INTEGRA PROTECT SENSITIVE dostępnych jest sześć różnych smaków karmy mokrej i jeden smak karmy suchej. Produkty nie zawierają glutenu.

Dr Simone Radicke studiowała weterynarię na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze, uzyskała tytuł doktora w Instytucie Żywienia Zwierząt i jest specjalistą weterynarii w zakresie żywienia zwierząt i dietetyki. W Animonda Petcare GmbH od ponad 20 lat jest odpowiedzialna za badania i rozwój produktów.

Tags: No tags

Comments are closed.